انواع سبک های سیاه قلم چیست؟

انواع سبک سیاه قلم
فهرست مطالب

انواع سبک سیاه قلم

سیاه قلم از دیگر سبک های نقاشی است که اغلب افراد به این هنر بسیار زیبا علاقمند و سعی به آموزش انواع سبک سیاه قلم می کنند. با ما همراه باشید تا درباره این هنر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

سیاه قلم چیست؟

 پیش از توضیح درباره انواع سبک سیاه قلم بهتر است شما را با این طراحی بیشتر آشنا کنیم. در قرن هفتم هجری با شروع نگارگری این سبک از نقاشی همچون شگردی از فنون طراحی دنبال شد که بدینوسیله علاقمندان به این عرصه طرح های ویژه ی را بر روی بوم نقاشی می کردند.

پیشنهاد میکنم مقاله راه های فروش اثر هنری را مطالعه کنید.

به جرات میتوان بیان کرد که در حال حاضر از بهترین نقاشی های دنیا که طرفداران بسیاری را به خود جلب نموده است نقاشی به سبک سیاه قلم است که در آن به منظور طراحی برروی پلاستیک، مقوا، کاغذ، شیشه و غیره از ابزارهای متعددی استفاده میشود. در مجموع در این سبک از نقاشی با کمک مرکب سیاه، قلم، مداد کار و یا ذغال بهترین طرح طراحی میشود. مطالعه مقاله  ( تفاوت سیاه قلم و طراحی در چیست؟ )  به شما کمک میکند.

دقت داشته باشید که هیچ رنگ آمیزی بر روی این سری از طرح ها انجام نمی شود. به علت پررنگ و ضخیم تر بودن ذغال از مداد در طراحی انواع سبک سیاه قلم ،توصیه میشود به منظور روان تر و آسان تر شدن طرح از این ابزار جهت فوق رئالیستی و یا احساسی استفاده نمود و طرحی منحصر به فردی را خلق کرد. شما با کمک زغال می توانید سبک های متعددی را جهت سایه پردازی، طراحی، هاشور زنی و یا تابلو های خیلی بزرگ را در نقاشی خود ایجاد کنید.  

ذغال های که در این سبک از نقاشی بکار برده میشود انواع متعددی دارد هر یک از آنها سبک بسیار زیبایی را بوجود می آورند. از انواع سبک سیاه قلم می توان به:

 چوب های فشرده: زغال فوق که سبک زیبایی از سیاه قلم را به طراحی می کشد بسیار سخت بوده و رنگ خاکستری را ایجاد میکند و یا می تواند خیلی نرم باشد که هنرمندان با کمک آن رنگ های بسیار تیره و تار را در اثر خود به نقاشی می کشند. بهتر است بدانید مقدار واکس و یا چسب بکار برده شده در طی پروسه تولید زغال فوق می توان تاثیر مستقیمی بر روی نرمی و یا سخت آن بر جای گذارد. فشاری که طراح از طریق دست به طرح خود وارد می کند تعیین کننده شدت سایه ها است که جهت طراحی های گسترده هم میتوان از آن بهره کافی را برد.

سبک های تکنیک سیاه قلم چیست؟

هایپررئال، فتورئال و رئالیسم

نقاشی سبک هایپررئال:

نقاشی سبک هایپررئال یک جریان هنری است که تلاش دارد تا از طریق نمایش واقعیت‌های بیشتر وجزییات نقاشی حس جدیدی از واقعیت را ایجاد کند. این نوع نقاشی تمرکز خود را بر روی جزئیات حقیقی و به تصویر کشیدن آن‌ها می‌گذارد و برای ایجاد یک تجربه بصری غنی و چندبعدی استفاده می‌شود. هایپررئالیسم بر هنرمندی تأثیرگذار و مهارت نقاشی بسیار بالا تکیه دارد و اغلب باعث به وجود آمدن تصاویر شگفت‌انگیز و گاهاً مرموز می‌شود.

نقاشی سبک فتورئال:

نقاشی سبک فتورئال یک جریان هنری است که از عناصر و موضوعات واقعی را با تغییرات و تحولات ناگهانی و ناخودآگاه تلفیق می‌کند. این سبک هنری بر جهانی فانتزی، رویاها و نگرانی‌های ناخودآگاه تمرکز دارد و به منظور ایجاد تجربه‌های بصری جدید و غنی از تصویرسازی استفاده می‌شود. این سبک دقیقا مشابه عکس بوده و تمام جزییات و سایه ها باید با عکس یکی باشند. این سبک سعی بر نشان دادن قدرت نقاش در اجرای سایه ها و جزییات دقیق نقاشی دارد.

نقاشی سبک رئالیسم:

نقاشی سبک رئالیسم به سبکی اطلاق می‌شود که تلاش می‌کند تا واقعیت‌ها و جزئیات واقعی زندگی را با دقت بیشتری به تصویر بکشد. اهداف اصلی این سبک نقاشی شامل نمایش واقع گرایی بالا، توجه به جزئیات و مفاهیم واقعیت‌مندانه هستند. هنرمندان رئالیست تلاش می‌کنند تا به گونه‌ای واقعیت را به تصویر بکشند که به نظر برسد همانند یک عکس یا یک صحنه واقعی زندگی است. این سبک نقاشی در زمینه‌های مختلفی مانند طبیعت، پرتره، و زندگی روزمره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سبک های سیاه قلم

مداد زغالی (زغال فشرده): در بین حفاظی از چوب، زغال فشرده و یا متراکم شده ی وجود دارد که از لحاظ ساختاری شباهت بسیاری با مداد طراحی دارد اما مشخصه های آن کاملاً مشابه زغال است. با وجود اینکه مداد زغالی به آسانی تیز میشود، لذا، با کمک آن میتوان جهت طراحی های من جمله فتورئال، هایپررئال، دقیق و ظریف استفاده کرد.

زغال تاک (بید):  در حقیقت زغال فوق به شکل زغال های بلند استوانه ی هستند که معمولاً از درخت تاک و یا بید بدست می آیند. به دلیل خصوصیات موجود در این درخت زغال فرآوری شده از آن بسیار نرم بوده و میتواند اثری فاخته ی و یا خاکستری مخملی را بوجود آورد که در واقع بافت عالی در نقاشی شما بر جای می گذارد. بیشتر هنرمندان در ترکیب های پایه و یا نقاشی های اولیه از زغال فوق استفاده می کنند و می توان گفت یکی از زیباترین انواع سبک سیاه قلم به شمار می آید.

پودر زغال: مهم ترین جزء در لیست وسایل طراحی چهره است. با کمک قلم مو از این زغال به دلیل خاصیت بسیار نرم آن برروی طرح استفاده می شود که هنرمندان علاقمند به نقاشی سیاه قلم می توانند سایه پردازی های متنوعی را ایجاد کنند. برای طرح های رئالیستی و همینطور طراحی چهره از پودر زغال استفاده می شود که هنرمندان خلق این آثار بسیار زیبا میتوانند از طریق این پودر یکی دیگر از انواع سبک سیاه قلم را خلق کنند.  

تکنیک های هنری در انواع سبک سیاه قلم

در وهله نخست افرادی که سعی دارند سبک زیبایی را ایجاد کنند بایستی به این موضوع که کاغذ آنها بسیار با کیفیت و با دوام باشد دقت و توجه زیادی داشته باشند زیرا زبر و یا زمخت بودن بافت های موجود در کاغذ سبب چسبندگی بسیار زغال به کاغذ میشود. ترفندهای هنری عبارتند از:

Hatching (هاشور زنی): خط های تیره نازک در شیوه فوق به شکل پیوسته مقابل همدیگر قرار می گیرند. هنگامی که این روش همراه با زغال انجام شود طرح نقاشی شده شما بسیار تیره و نرم تر خواهد شد.

Rubbing (سایش): با کمک کاغذ زغال را بر روی سطح مورد نظر صیقلی میشود. چنانچه مایلید بافت سطحی از تصویر نهایی خود را بر روی کاغذ ایجاد کنید بایستی از این تکنیک بهره مند شوید.

Blending (محو کردن): به منظور ایجاد جابجایی روشن کننده میان نواحی روشن تر و همینطور تیره تر طراحی هنرمندان از محو کردن استفاده می کنند، علاوه براین شما جهت ایجاد طرح سایه روشن نیز می توانید از این تکنیک استفاده کنید. در واقع دو تکنیک رایج به منظور محو کردن مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

1)    بهره مندی با انگشت جهت پخش و یا ساییدن زغال 2) Tortillon (محو کن کاغذی)  

Lifting or Erasing (پاک کن زنی): تکنیک هنری فوق بیشتر از طریق پاک کن خمیری صورت می گیرد که معمولاً قابل انعطاف و نرم بوده و مطابق طرح میتوان آن را به شکل مطلوب طراحی کرد و همینطور متنوع ترین بافت ها را خلق کرد. پاک کن اتودی و خمیری شکل دیگری از پاک کن زنی محسوب می شوند که جهت نقاشی کردن طرح مورد استفاده قرار می گیرند.

مدل های طراحی

با توجه به عنوان مقاله انواع سبک سیاه قلم لازم است شما را با انواع مدل های طراحی متنوعی که جهت این سبک از نقاشی وجود دارد بیشتر آشنا کنیم. دقت داشته باشید که برخی از این مدل ها میتواند منظره، اشیاء و یا حتی چهره شخص باشد. بطور معمول در نقاشی سیاه قلم ساده هنرمندان جهت انجام طراحی از اشیاء متنوع استفاده می کنند اما در طرح سیاه قلم فانتزی ممکن است طراح مدلی بسیار زیبا از یک گل و یا نوازنده که حالت خاصی را دارد و طرحی منحصر به فردی را به ارمغان می آورد استفاده شود.  

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

Picture of دیبا غلامی
دیبا غلامی
دیبا هستم چندین سال در زمینه هنری فعالیت مستمر داشتم و نقاشی را با سیاه قلم شروع کردم و بعد از کسب آموزش و تجربه در این رشته هنری، به مدت چهار سال سیاه قلم را به صورت پیشرفته به هنرجویان تدریس میکردم. و اکنون در زمینه تولید محتوا در زمینه هنر و فروش آثار هنرمندان فعالیت دارم.
Picture of دیبا غلامی
دیبا غلامی
دیبا هستم چندین سال در زمینه هنری فعالیت مستمر داشتم و نقاشی را با سیاه قلم شروع کردم و بعد از کسب آموزش و تجربه در این رشته هنری، به مدت چهار سال سیاه قلم را به صورت پیشرفته به هنرجویان تدریس میکردم. و اکنون در زمینه تولید محتوا در زمینه هنر و فروش آثار هنرمندان فعالیت دارم.
5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها