آموزش سیاه قلم

طراحی سیاه قلم را به عنوان پایه نقاشی به هنر آموزان آموزش می دهند و آنها پس از تکمیل این دوره می توانند دوره های دیگر را آغاز کرده و تکنیک مورد نظر خود را برای ادامه راه انتخاب کنند.

دوره ی ویژه طراحی سیاه قلم به سبک رئال به صورت غیر حضوری

آموزش سیاه قلم

طراحی سیاه قلم را به عنوان پایه نقاشی به هنر آموزان آموزش می دهند و آنها پس از تکمیل این دوره می توانند دوره های دیگر را آغاز کرده و تکنیک مورد نظر خود را برای ادامه راه انتخاب کنند.

دوره ی ویژه طراحی سیاه قلم به سبک رئال به صورت غیر حضوری

سیاه قلم

هنر همیشه یکی از منبع های اصلی آرامش برای بشر بوده است. نقاشی را می توان یکی از جذاب ترین، گسترده ترین و پرطرفدارترین رشته های هنر به شمار آورد که تقریبا کسی نیست که آن را دوست نداشته باشد. نقاشی خود شاخه های مختلفی دارد که طراحی سیاه قلم یکی از پرطرفدارترین آنها به شمار می آید.

این نوع از نقاشی یا بهتر بگوییم طراحی تکنیک ها و شیوه های متعددی در اختیار دارد و می تواند به وسیله ابزارهای مختلف اعم از زغال، مداد، قلم مو و … انجام شود.  در این مطلب قصد داریم در رابطه با طراحی سیاه قلم به صورت مفصل صحبت کرده و شما را با آن آشنا کنیم، با ما همراه باشید.

منظور از سیاه قلم چیست؟سیاه قلم چیست؟

یکی از رشته های طراحی و نقاشی را می توان سیاه قلم معرفی کرد. این نوع طراحی بیس و پایه نقاشی محسوب می شود و عموما افراد ابتدا به سراغ آن آمده و پس از به اتمام رسیدن دوره های آن سایر تکنیک ها را شروع می کند. برای سیاه قلم می توان از مداد مشکی، قلم مو و رنگ مشکی، مدادهای کنته و یا کربنی و یا زغال استفاده کرد. همانطور که از نام این رشته هم مشخص است کلیه طرح هایی که کشیده می شود یا طراحی هایی که انجام می شود به کمک رنگ سیاه و کمرنگ و پررنگ کردن و سایه انداختن صورت می گیرد.

گاها برای طراحی سیاه قلم از پودرهای تیره و روشن هم استفاده می شود تا بتوان محل هایی که لازم است روشن تر باشند یا جاهایی که قرار است تیره تر باشند را به زیبایی هرچه تمام تر پیاده سازی کرد. با سیاه قلم شما می توانید منظره ها و همینطور پرتره های صورت را طراحی کنید یا از آن برای به تصویر کشیدن احساسات درونی تان بهره ببرید.

طراحی چهره

رنگ روغن

خرید تابلو

آموزشی

تاریخچه سیاه قلم

اگر به یک رشته هنری علاقه مند باشید و بخواهید آن را دنبال کنید بهتر است در مورد پیشینه آن اطلاعاتی داشته باشید. لذا در این بخش کمی در مورد تاریخچه طراحی سیاه قلم صحبت می کنیم. پیدایش این رشته از هنر نقاشی را معمولا به قرن هفتم هجری نسبت می دهند. در ایران این هنر اصیل و باوقار به وسیله استاد کمال الملک معرفی شده و سپس رفته رفته به کمک شاگردان استاد رواج پیدا کرده و بیشتر شناخته شد.

استاد شاگردان خود را تشویق می کردند که از زغال به عنوان یک ابزار طراحی استفاده کرده و با آن طرح هایشان را بکشند و همین امر سرآغازی بر شروع این رشته از نقاشی و طراحی شد و بسیار هم مورد توجه قرار گرفت. زغال مورد استفاده به نام “زغال مل” شناخته می شد و از ترکیب پودر زغال و ماده ای به نام مل درست می شد. سپس به وسیله قلم مو این زغال را برداشته و به کمک آن طراحی می کردند.

شیوه انجام تکنیک نقاشی سیاه قلم

در طراحی سیاه قلم عموما از دو تکنیک اصلی فتو رئال و هایپر رئال استفاده می شود. مدل های زنده عموما در طراحی های سیاه قلم جایی نداشته و هنرمندان عکس ها را به آنها ترجیح می دهند. تکنیک مورد استفاده هم جز به کل است. در سیاه قلم به نوعی طراح مدلی که در نظر دارد را بازسازی میکند آن هم با کوچکترین دیتیل های موجود و با وسواس زیاد.در کنار چهره بسیاری از هنرمندان و دوستداران این هنر به طراحی منظره به صورت سیاه قلم هم علاقه دارند که جذابیت ها و زیبایی های خاص خود را داراست.

آموزش طراحی سیاه قلم چه مزایایی دارد؟

طراحی سیاه قلم معمولا روی موضوعات و عنصرهایی مانور می دهد که بیانگر نور، روشنایی و همچنین سایه ها هستند. یک هنرمند سیاه قلم زن به کمک ابزارهایی که دارد همراه با تلفیق رنگ های سیاه و سفید و تکنیک های این طراحی طرح های هنری و جذابی خلق می کند. طراحی های سیاه قلم عموما به صورت خطی، سایه ای و یا تکسچر دار هستند. آثار تولید شده به وسیله این تکنیک چشم نواز و بی نظیر هستند. همچنین سیاه قلم راهکاری عالی برای بروز احساسات درونی افراد درونگرا است. افراد این تیپ شخصیتی می توانند به کمک این شاخه از هنر خیلی راحت احساساتشان را بروز دهند.

موفقیت در آموزش نقاشی سیاه قلم مستلزم چه ویژگی هایی است؟

برای هر رشته هنری مانند طراحی سیاه قلم نخستین عامل برای موفقیت را می توان داشتن استعداد به شمار آورد. پس از استعداد علاقه و پشتکار هم دو فاکتور بسیار مهم معرفی می شوند. با توجه به تصویرسازی که برای طراحی سیاه قلم لازم است داشتن قوه تخیل بسیار خوب هم می تواند بسیار تاثیرگذار و کمک کننده باشد. فردی که وارد این رشته می شود باید دید هنری خوبی داشته و همچنین بسیار صبور و باحوصله باشد.

آموزش طراحی چهره سیاه قلم

یکی از محبوبترین و پرطرفدارترین شاخه های طراحی سیاه قلم را می توان طراحی چهره به صورت سیاه قلم عنوان کرد. برای این کار معمولا به صورت گام به گام عمل کرده تا به انتها برسیم. ابتدا طراحی کلی هر یک از اجزای صورت انجام شده انجام شده، سپس تعیین تناسبات و طراحی آنها صورت می گیرند. همچنین با توجه به استفاده از تکنیک جزء به کل برای طراحی چهره کار را از چشم شروع کرده و با بینی ادامه دهیم. در نهایت هم لب و گوش طراحی می شوند. نکته مهمی که در مورد طراحی چهره سیاه قلم وجود دارد این است که طراح باید به آناتومی صورت، جمجمه و خود سر به شکل کلی تسلط کامل داشته باشد.

portrait-curly-hair-draw

کاربردهای آموزش سیاه قلم

معمولا اصلی ترین کاربرد طراحی سیاه قلم را می توان طراحی پرتره هایی از چهره و صورت و همچنین مناظر و طبیعت عنوان کرد. اگر مبتدی باشید قطعا سایه پردازی ها برایتان یک چالش تمام عیار خواهد بود. اما هیچ مشکلی وجود ندارد و با تمرین و تکرار و همچنین آموزش به کمک منبع های رایگان وغیررایگان می توانید این تکنیک ها را فرا گرفته و پیاده سازی کنید. کاربرد دیگر این نوع طراحی را می توان نگارگری عنوان کرد. علاوه بر این طراحی های دو و سه بعدی و حجمی هم به کمک سیاه قلم به خوبی انجام می شوند.

تکنیک های مورد استفاده در آموزش سیاه قلم

برای طراحی سیاه قلم تکنیک های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد که عبارتند از:

  1. هاشور زدن: به طراحی خط هایی تیره، نازک، کنار هم و به صورت موازی تکنیک هاشور زدن گفته می شود.
  2. استفاده از پاک کن: برای ایجاد بخش هایی روشن در طراحی می توان از پاک کن های مخصوص استفاده کرد. دقت کنید این پاک کن ها برای از پاک کردن ایرادات و خطاها نیست و قسمتی از طراحی سیاه قلم محسوب میشود. پاک کن مورد استفاده برای این تکنیک بسیار نرم و انعطاف پذیر بوده و میتواند طرح هایی که می خواهید را برای شما به وجود آورد.
  3. روش محو نمودن: به کمک این تکنیک بخش های تاریک و روشن طراحی را می توانیم با هم بلند یا همان ترکیب کنیم و در هم بیامیزیم. این کار با انگشت و یا به وسیله ابزار محو کن انجام می شود.
  4. ساییدن: در این تکنیک از زغال و یک بافت مشخص مثلا پارچه یا سیمان و … استفاده می شود تا بتوان بر روی کاغذ یک تکسچر خاص را به وجود آورد.خیلی راحت کاغذ را روی بافت موردنظرمان می گذاریم و با زغال روی کاغذ میکشیم تا تصویر آن بافت روی کاغذ چاپ شود.

نمایشگاه نقاشی سیاه قلم

هنگامی که شما آموزش های لازم را تمام کردید و سپس با تمرین و پشتکار توانستید به جایگاهی که دوست دارید برسید وقت آن میرسد که با برپایی نمایشگاه آثار خود را در معرض دید همگان قرار داده و به آنها اجازه دهید از هنر شما بهره مند شوند. شما می توانید کار خود را با نمایشگاه های کوچک آغاز کرده و سپس رفته رفته به فکر نمایشگاه های بزرگتر و حتی بین المللی باشید. به این شکل هم می توانید درآمد کسب کنید و هم سایرین را با هنر خود آشنا کرده و راه را برای همکاری های بیشتر و سفارشات بزرگتر هموار می کنید.

آموزش نقاشی سیاه قلم رایگان

اگر حس میکنید استعداد و ذوق و قریحه کافی برای طراحی سیاه قلم را دارا هستید و به این رشته علاقه هم دارید بهتر است وقت را تلف نکرده و همین حالا کار خود را شروع کنید. احتمالا می پرسید چگونه؟ برای شروع کار شما می توانید از آموزش های پایه ای و از آن مهمتر رایگان طراحی سیاه قلم در سایت  استفاده کرده و کار خود را آغاز کنید. چرا که گاها دوست نداریم در ابتدای راه هزینه هایی هرچند کم را هم متحمل شویم. لذا آموزش های رایگان در این وضعیت بهترین گزینه ممکن هستند. به کمک این ویدیوها و بدون هیچ هزینه ای شما می توانید توانایی و علایق خودتان در سیاه قلم را محک بزنید و ببینید که آیا به این شاخه از هنر علاقه دارید و مایل به ادامه آن هستید یا خیر. سپس در صورتی که تمایل داشتید این راه را ادامه دهید می توانید از آموزش هایی که همراه با هزینه و پیشرفته تر هم هستند استفاده کنید و روز به روز بیشتر پیشرفت کنید.

آموزش نقاشی سیاه قلم رایگان

اگر حس میکنید استعداد و ذوق و قریحه کافی برای طراحی سیاه قلم را دارا هستید و به این رشته علاقه هم دارید بهتر است وقت را تلف نکرده و همین حالا کار خود را شروع کنید. احتمالا می پرسید چگونه؟ برای شروع کار شما می توانید از آموزش های پایه ای و از آن مهمتر رایگان طراحی سیاه قلم در سایت  استفاده کرده و کار خود را آغاز کنید.

چرا که گاها دوست نداریم در ابتدای راه هزینه هایی هرچند کم را هم متحمل شویم. لذا آموزش های رایگان در این وضعیت بهترین گزینه ممکن هستند. به کمک این ویدیوها و بدون هیچ هزینه ای شما می توانید توانایی و علایق خودتان در سیاه قلم را محک بزنید و ببینید که آیا به این شاخه از هنر علاقه دارید و مایل به ادامه آن هستید یا خیر. سپس در صورتی که تمایل داشتید این راه را ادامه دهید می توانید از آموزش هایی که همراه با هزینه و پیشرفته تر هم هستند استفاده کنید و روز به روز بیشتر پیشرفت کنید.

آموزش سیاه قلم مبتدی

در صورتی که به طراحی سیاه قلم علاقه دارید اما گیج و سردرگم هستید و نمی دانید از کجا شروع کرده و یا از کجا ادامه دهید می توانید از پکیج های آموزشی کاربردی که در سایت وجود دارند استفاده کرده و از آموزش های قوی آنها بهره مند شوید. این پکیج ها هم در سطح مبتدی برای افرادی که در ابتدای راه هستند و هم در سطح پیشرفته برای افرادی که قصد دارند در طراحی سیاه قلم حرفه ای شوند و حرفی برای گفتن داشته باشند ارائه می شوند و شما میتوانید بسته به سطح تان و به کمک مشاوران ما بهترین پکیج را متناسب با توانایی هایتان انتخاب و کار خود را آغاز کرده و یا از جایی که مانده بود ادامه دهید. ما به شما کمک می کنیم راحت تر و سریعتر به اهدافی که دارید برسید.

کسب درآمد از سیاه قلم

طراحی سیاه قلم تنها یک سرگرمی و تفریح برای سپری کردن اوقات فراغت به شمار نمی آید. شما حتی می توانید به کمک این هنر به راحتی درآمد کسب کنید و مستقل شوید. میزان درآمدی هم که کسب می کنید کاملا بستگی به خودتان و سطحی که دارید داشته و در واقع توانایی هایتان درآمد شما را تعیین می کنند. از جمله راه های کسب درآمد به وسیله این رشته را می توان تدریس در آموزشگاه های خصوصی، مشغول شدن در مطبوعات و روزنامه ها به عنوان طراح، فروش آثار چه از طریق نمایشگاه و چه از طریق سایت، سفارش گرفتن، راه اندازی آموزشگاه طراحی شخصی خودتان و یا هر روش دیگری عنوان کرد. مهم این است که ابتدا با تلاش و کوشش خود را به سطح خوب و مناسبی از توانایی در این رشته برسانید، سپس می توانید رفته رفته به کسب درآمد هم فکر کنید.

بازار کار سیاه قلم

برای این که بتوانید وارد بازار کار طراحی سیاه قلم شوید حتما داشتن مدرک تحصیلی و آکادمیک در این رشته ضروری نیست. چیزی که بیشتر از مدرک ارزش و اهمیت دارد قطعا تجربه، استعداد، خلاقیت و نوآوری و توانایی شما در انجام کار است. لذا شما می توانید به کمک پکیج های آموزشی موجود در بازار این نوع طراحی را یاد بگیرید، در کلاس های آموزشگاه های خصوصی حاضر شده و دوره های سیاه قلم را سپری کنید یا به هر شکل دیگری که فکر می کنید می توانید در این رشته حرفه ای شوید، اقدام کرده و آن را فرا بگیرید. سپس نوبت به پیدا کردن کار میرسد. همه چیز بستگی مستقیمی به استعدادهایتان، نوآوری در کارهایتان و همچنین خوب معرفی کردن خود و توانایی هایتان دارد. اگر این مرحله را به خوبی انجام داده و خود را ثابت کنید دیگر کاری نمانده و خیلی راحت قدم در بازار کار می گذارید و گام های بلندی رو به سوی موفقیت برخواهید داشت. در واقع همه چیز به شما و تلاش و توانایی هایتان بستگی دارد. هرچند همیشه داشتن درصدی شانس هم می تواند در کنار همه این عوامل بسیار کمک کننده باشد.