آموزش طراحی چهره حرفه ای

طراحی چهره امروزه علاقمندان زیادی پیداکرده است, ما سعی کردیم با روشی حرفه ای و در عین حال ساده برای شما آموزش هایی تهیه کنیم؛ که قطعا با تمرین و به کارگیری تکنیک های طراحی چهره میتوانید چهره عزیزان خود را به راحتی طراحی کنید, و از این هنر لذت ببرید.

آموزش طراحی چهره حرفه ای
آموزش طراحی چهره حرفه ای

آموزش طراحی چهره

طراحی چهره امروزه علاقمندان زیادی پیداکرده است, ما سعی کردیم با روشی حرفه ای و در عین حال ساده برای شما آموزش هایی تهیه کنیم؛ که قطعا با تمرین و به کارگیری تکنیک های طراحی چهره میتوانید چهره عزیزان خود را به راحتی طراحی کنید, و از این هنر لذت ببرید.

آموزش طراحی چهره برای هنرجویان مبتدی تا حرفه ای

هنر طراحی چهره امروزه توسط هنرجویان زیادی مورد استقبال قرار گرفته است و دلیل آن نیز میتواند علاقه ی افراد به داشتن تصویر طراحی شده ی خود در یک قاب است.  آموزش طراحی چهره برای هنرجویان مبتدی تا حرفه ای نیازمند سلسله نکاتی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

طراحی چهره با سیاه قلم

از جمله محبوبترین و چشم نوازترین شاخه ی هنرهای تجسمی، طراحی چهره با روش سیاه قلم میباشد. هنرمند، در آموزش سیاه قلم، بیشتر با سایه، نور و حجم پردازی درگیر است و همین امر بر نتیجه ی کار تاثیر شگرفی میگذارد.

آموزش طراحی چهره از روی عکس

پس از این که ابزار لازم را برای آموزش طراحی چهره، تهیه نمودید، میتوانید اولین گام را بردارید. از آموزش های اولیه در این نقاشی، سایه زدن میباشد. یک سایه زدن اصولی را میتوان با فشار ثابت دست و حرکت رفت و برگشتی اجرا نمود.

این اصل باید آن قدر تکرار شود تا به یکدستی برسد. پس از گذشت این مرحله، باید چهره ی مورد نظر را انتخاب کنید و با دقت به اجزای صورت، روی کاغذ رسم نمایید.در رسم اجزا مهم است ابتدا بینی، دهان، سپس چشم و ابرو و در نهایت مو رسم گردد.با سایه زدن به کارتان ظرافت و زیبایی ببخشید و در انتها با ابزار مناسب، تصویر را محو سازی نمایید.

طراحی پرتره بازیگران

کسب درآمد از طریق نقاشی چهره با سیاه قلم

دیدن تصویر سیاه و سفید هرکسی برای خودش جذاب و زیبا خواهد بود. افراد زیادی سعی کرده اند از طریق نقاشی چهره با سیاه قلم کسب درآمد کنند اما طبیعتاً کسانی موفق تر بوده اند که تمام اصول این هنر را به نحو احسن عمل کرده اند.یکی از راههای دیگر کسب درآمد از این هنر، برگزاری نمایشگاه و ایجاد گالری است که در معرض دید عموم قرار بگیرد و خرید تابلو نقاشی که امروزه بسیار سودآور است.

روشها و تکنیک های طراحی چهره

برای طراحی چهره دو روش کلی وجود دارد:روش قدیمی: در این روش بیشتر بر تقویت دست اصرار شده تا به تسلط کافی برسد، بدون این که دستورالعمل خاصی آموزش داده شود.روش جدید: اما در روش جدید ابتدا فرد با روانشناسی و آزمایش، استعداد یابی میگردد. سپس بر اساس استعداد فردا، به وی آموزش های لازم را میدهند. به عبارت بهتر هنرجویان هدف‌گذاری شده تا بهتر آموزش ببینند.

آموزش طراحی چهره مبتدیان

وسایل مورد نیاز پایه و ابتدایی طراحی چهره

موارد ساده و پایه برای انجام طراحی چهره را میتوان در شش مورد خلاصه کرد:

مداد طراحی: مهمترین ابزار شروع کار آموزش طراحی، مداد طراحی میباشد. مداد B2 نوعی استاندارد و با کیفیت است که نسبت به سایر موارد انتخاب بهتری خواهد بود.

 پاک کن خمیری: دلیل نامگذاری این پاکن، شباهت آن به خمیر بازی کودکان است. شکل پذیری و چسبندگی این پاکن سبب شده که علاوه بر پاک کردن راحت، بتوان آن را برای نقاط ریز یا بزرگ به میزان دلخواه شکل داد. خاصیت دیگر آن نیز نداشتن پلیسه است که برای بسیاری حائز اهمیت است.

 پاک کن اتودی: این پاکن بسیار در طراحی تار مو، بافت های نوری، بازتاب های نوری و غیره پر کاربرد می‌باشد. در ضمن مغزی پاکن را میتوان به راحتی پس از اتمام، تعویض نمود.  

قلموی سر تخت: کاربرد این ابزار برای سایه زدن در ابعاد مختلف می‌باشد.

 کاغذ طراحی: هر نقاشی، به کاغذ نیاز دارد که میتوان در انواع متنوع و با ضخامت های گوناگون آن را  تهیه نمود.

وسایل حرفه ای و مکمل در آموزش طراحی چهره

در وسایل حرفه ای، علاوه بر این که وسایل پایه مانند مداد و کاغذ طراحی، در سطح مطلوب تری تقاضا می شود، ابزار کمکی دیگری مانند تخته شاسی، کاتر خودکاری، تیغ، سمباده، اسپری فیکساتیو، قلمو نرم و بسیاری موارد دیگر نیز مورد نیاز قرار خواهد گرفت.

آیا لزوم داشتن وسایل مکمل و حرفه ای در طراحی چهره کمک میکند؟

قطعا تکمیل بودن ابزار در هر کاری، سبب پیشبرد آن میشود اما صرفا با داشتن وسایل مکمل و حرفه ای تبدیل به طراح حرفه ای نخواهید شد. علاوه بر ابزار، استعداد و تلاش شما هم بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

مداد و انواع حالتهای استفاده از آن؟

حالتهای مختلفی برای گرفتن مداد جهت طراحی چهره وجود دارد از جمله:

به دست گرفتن مداد به شکل خودکار: در این روش جهت در دست گرفتن مداد به گونه ای است که  برای کشیدن خط های نازک و مشخص از نوک مداد استفاده شود و با شیب دادن کوچک به قسمت کنار مداد بتوان خطوط پهن‌تر رسم کرد. با این روش مداد گرفتن طراح می تواند جزئیات را بهتر نمایش دهد.

گرفتن مداد با کف دست: هنرمند هنگامی این گونه مداد را در دست میگیرد که بخواهد سایه ها را ترسیم کند. علاوه بر این برای طراحی فرم چهره، پررنگ تر کردن خطوط، طراحی سریعتر و آزادانه تر و همچنین مشخص کردن نسبت و فرم چهره نیز این نوع مداد گرفتن کاربرد دارد.

طراحی چهره سایه

هزینه دوره های نقاشی چهره

یکی از عواملی که میتواند بر هزینه دوره های نقاشی چهره تاثیر بگذارد، میزان سطحی است که در آن قرار دارید. به عبارت دیگر میزان آشنایی شما با این هنر، دوره های یادگیریتان را کوتاه تر کرده و در نتیجه هزینه نیز کاهش می یابد. در کل برای کسب آگاهی از هزینه ی دوره ها میتوانید از کارشناسان مربوطه درخواست اطلاعات و قیمت نمایید.

اصول طراحی چهره از روی عکس

۱- سایه پردازی

۲- آموزش ساختمان اجزا و نسبت های چهره

۳- تمرین طراحی از روی عکس یا مدل زنده

در قدم اول فرد آموزش میبیند که علاوه بر تشخیص میزان سایه ها، چگونه با کنترل فشار دست خود بر روی مداد، سایه پردازی کند. این مرحله را میتوان با تمرین فراوان پشت سر گذاشت.

در مرحله دوم ابتدا طراحی اجزا را تک به تک و سپس ساختمان چهره را باید آموزش ببیند.

با ورود به مرحله ی سوم، ابتدا به هنرجو باید آموزش داد از روی عکس، طراحی کند. چرا که به دلیل کندی کار ممکن است مدل زنده را خسته و از ادامه ی کار باز دارد. پس از حرفه ای تر شدن میتوان مدلهای زنده را نیز به لیست طراحی های خود افزود.

آموزش طراحی چهره رایگان

برخی هنرجویان با فکر این که علاقه وافری به طراحی دارند وارد این حوزه ی هنری میشوند. بعد از مدتی خسته شده و زحمات مربی خود را نیز به هدر میدهند. از این رو بسیاری مجموعه ها یک جلسه ی آموزش طراحی چهره ی رایگان برای هنرجویان قرار میدهند تا فرد را برای ادامه کار ارزیابی کنند.

سه قدم مهم آموزش طراحی و نقاشی (نکات مهم در طراحی چهره)

قدم اول آموزش طراحی انتخاب صحیح مربی یا مجموعه ای است که میخواهید تحت نظارت آن تعلیم ببینید.

قدم دوم شناخت ابزار است. در بین هزاران موردی که پیش رو دارید باید بدانید در طراحی چهره ی مد نظرتان کدام کاربردی تر است.

قدم سوم انتخاب مناسب سوژه و سبکی است که میخواهید آن را طراحی کنید.